11 stycznia 2002 roku w Publicznym Gimnazjum w Przewornie został rozegrany etap powiatowy VII Konkursu Turystyczno-Krajoznawczego o Ziemi Strzelińskiej, który był poprzedzony eliminacjami w 14 szkołach podstawowych i gimnazjach z terenu powiatu strzelińskiego, w których wzięło udział 360 uczestników. Organizatorem było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ziemi Strzelińskiej i Publiczne Gimnazjum w Przewornie.
Przed dziewiątą autobus Daniela Szydziaka z przedsiębiorstwa
"Yard" dowiózł uczestników konkursu ze Strzelina do Przeworna. Aula
w Gimnazjum została pięknie przygotowana pod kierunkiem dyrektora Andrzeja
Opulskiego i Grażyny Tosik. Stoliki były rozstawione jak na maturze.
Uroczystego otwarcia VII Konkursu o Ziemi Strzelińskiej dokonał dyrektor Publicznego Gimnazjum w Przewornie Andrzej Opulski, po czym uczestnicy otrzymali zestawy pytań i rozpoczęło się "łamanie" głowy.
Po godzinie, podczas gdy komisja konkursowa zabrała się do sprawdzania prac, finaliści udali się na zwiedzanie gminy Przeworno udostępnionym przez wójta gminy Przeworno autobusem.
*******************
Uczniowie biorący udział w konkursie wraz z opiekunami mieli
możliwość wzięcia udziału w wycieczce do Zakładu "Kwarcyt" w Jegłowej
kopalni odkrywkowej łupków kwarcytowych. Obecnym zarządcą firmy jest
Danuta Kwiatkowska, która opowiedziała historię zakładu oraz pokazała
wyrobisko.
Licząca dawniej 300 osób załoga kopalni, dziś jest zredukowana do 8 pracowników. Wydobywa się kaolin, w który do niedawna zaopatrywano huty jako wsad do pieców martenowskich. Obecnie wydobywa się go z przeznaczeniem na ogrodzenia, murki i do zakładów porcelany
Nieopodal wyrobiska znajduje się młyn, w którym otrzymuje się mieliwo - dodatek do produkcji porcelany. Występujący w tym rejonie kryształ górski jest poszukiwany przez miejscowych, jak również przez osoby z różnych stron Polski i wykorzystywany przez nich do wyrobu ozdób. Jedno z wyrobisk jest zalane, drugie nieczynne. Okolice w tym rejonie są warte obejrzenia. Dodatkowo spod budynków kopalnianych roztacza się wspaniała panorama w kierunku wschodnim.
Inną atrakcją wycieczki był pałac Czirnów w Przewornie, będący własnością
prywatną. Obecnie trwają prace remontowe. Nad wejściem frontowym
widnieje herb Czirnów z XVI wieku, który zachował się ponieważ
poprzedni mieszkańcy zatynkowali go. Dzisiaj jest częściowo odkuty. O
bogactwie tego pałacu może świadczyć przepiękna balustrada oraz
sztukateria.
Pałac otoczony jest parkiem, w którym znajduje się jawor często wymieniany w literaturze. Całość wymaga nakładu pracy oraz pieniędzy. Warto ratować takie miejsca, a jest ich na naszym terenie bardzo dużo.
Wycieczka była miłym wyczekiwaniem na ogłoszenie wyników. Przy okazji chcielibyśmy podziękować przemiłej "przewodniczce" Grażynie Tosik - nauczycielce w Gimnazjum w Przewornie, która otoczyła nas od samego początku opieką.
*********************
Na wycieczce wszyscy zgłodnieli, ale na szczęście w szkole czekał na nas poczęstunek sfinansowany przez Radę Rodziców przy Gimnazjum w Przewornie.
O 13.00 nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników.
Nagrody w tym roku ufundował dyrektor Gimnazjum w Przewornie i
wójt gminy Kondratowice. Poziom konkursu z każdym rokiem rośnie, co raz
więcej uczniów bierze udział, co powinno wszystkich cieszyć, gdyż
uczestnicy przygotowując się do konkursu poznają naszą Ziemię
Strzelińską.
![]() | ![]() |