VII  KONKURS
TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZY
O  ZIEMI  STRZELIŃSKIEJ


NA  ZAMKU  CZIRNÓW

Znaczek Konkursowy - PTTK Strzelin

11 stycznia 2002 roku w Publicznym Gimnazjum w Przewornie został rozegrany etap powiatowy VII Konkursu Turystyczno-Krajoznawczego o Ziemi Strzelińskiej, który był poprzedzony eliminacjami w 14 szkołach podstawowych i gimnazjach z terenu powiatu strzelińskiego, w których wzięło udział 360 uczestników. Organizatorem było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ziemi Strzelińskiej i Publiczne Gimnazjum w Przewornie.

Przed dziewiątą autobus Daniela Szydziaka z przedsiębiorstwa "Yard" dowiózł uczestników konkursu ze Strzelina do Przeworna. Aula w Gimnazjum została pięknie przygotowana pod kierunkiem dyrektora Andrzeja Opulskiego i Grażyny Tosik. Stoliki były rozstawione jak na maturze. VII Konkurs o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin

Uroczystego otwarcia VII Konkursu o Ziemi Strzelińskiej dokonał dyrektor Publicznego Gimnazjum w Przewornie Andrzej Opulski, po czym uczestnicy otrzymali zestawy pytań i rozpoczęło się "łamanie" głowy.

Po godzinie, podczas gdy komisja konkursowa zabrała się do sprawdzania prac, finaliści udali się na zwiedzanie gminy Przeworno udostępnionym przez wójta gminy Przeworno autobusem.

*******************

Uczniowie biorący udział w konkursie wraz z opiekunami mieli możliwość wzięcia udziału w wycieczce do Zakładu "Kwarcyt" w Jegłowej kopalni odkrywkowej łupków kwarcytowych. Obecnym zarządcą firmy jest Danuta Kwiatkowska, która opowiedziała historię zakładu oraz pokazała wyrobisko. VII Konkurs o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin

Licząca dawniej 300 osób załoga kopalni, dziś jest zredukowana do 8 pracowników. Wydobywa się kaolin, w który do niedawna zaopatrywano huty jako wsad do pieców martenowskich. Obecnie wydobywa się go z przeznaczeniem na ogrodzenia, murki i do zakładów porcelany

Nieopodal wyrobiska znajduje się młyn, w którym otrzymuje się mieliwo - dodatek do produkcji porcelany. Występujący w tym rejonie kryształ górski jest poszukiwany przez miejscowych, jak również przez osoby z różnych stron Polski i wykorzystywany przez nich do wyrobu ozdób. Jedno z wyrobisk jest zalane, drugie nieczynne. Okolice w tym rejonie są warte obejrzenia. Dodatkowo spod budynków kopalnianych roztacza się wspaniała panorama w kierunku wschodnim.

Inną atrakcją wycieczki był pałac Czirnów w Przewornie, będący własnością prywatną. Obecnie trwają prace remontowe. Nad wejściem frontowym widnieje herb Czirnów z XVI wieku, który zachował się ponieważ poprzedni mieszkańcy zatynkowali go. Dzisiaj jest częściowo odkuty. O bogactwie tego pałacu może świadczyć przepiękna balustrada oraz sztukateria. VII Konkurs o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin

Pałac otoczony jest parkiem, w którym znajduje się jawor często wymieniany w literaturze. Całość wymaga nakładu pracy oraz pieniędzy. Warto ratować takie miejsca, a jest ich na naszym terenie bardzo dużo.

Wycieczka była miłym wyczekiwaniem na ogłoszenie wyników. Przy okazji chcielibyśmy podziękować przemiłej "przewodniczce" Grażynie Tosik - nauczycielce w Gimnazjum w Przewornie, która otoczyła nas od samego początku opieką.

*********************

Na wycieczce wszyscy zgłodnieli, ale na szczęście w szkole czekał na nas poczęstunek sfinansowany przez Radę Rodziców przy Gimnazjum w Przewornie.

O 13.00 nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników.

Nagrody w tym roku ufundował dyrektor Gimnazjum w Przewornie i wójt gminy Kondratowice. Poziom konkursu z każdym rokiem rośnie, co raz więcej uczniów bierze udział, co powinno wszystkich cieszyć, gdyż uczestnicy przygotowując się do konkursu poznają naszą Ziemię Strzelińską.

Strzelin PTTK PTTK Strzelin