VI  KONKURS
TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZY
O  ZIEMI  STRZELIŃSKIEJ


W  GOŚCINNYCH  PRUSACH

Znaczek Konkursowy - PTTK Strzelin

15 grudnia 2000 roku w Publicznym Gimnazjum w Prusach odbył się etap powiatowy VI Konkursu Turystyczno-Krajoznawczego o Ziemi Strzelińskiej. Organizatorami było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ziemi Strzelińskiej i Publiczne Gimnazjum w Prusach. Przygotowaniami do finału kierowali: Urszula Miętki (dyrektor Gimnazjum) i Krzysztof Lucima (prezes PTTK). VI Konkurs o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin

W dniu 15 listopada w 17 szkołach podstawowych i gimnazjalnych na terenie powiatu strzelińskiego ponad 250 uczniów walczyło o prawo udziału w finale powiatowym, po którym pozostał cały miesiąc na uzupełnienie wiedzy. W tym czasie zespół organizacyjny czynił przygotowania do finału.

W piątek 15 grudnia na strzelińskim Rynku zebrali się uczestnicy finału wraz z opiekunami. Autobus, udostępniony przez Daniela Szydziaka - właściciela Firmy "Yard", dowiózł wszystkich do Prus.

W Prusach przygotowania były już zakończone: w sali gimnastycznej poustawiano stoliki (jak na maturze) i krzesełka dowiezione z GOK-u w Kondratowicach. Uczniowie gimnazjum pod kierunkiem nauczycielki Marzeny Jędrzejewskiej przygotowali okolicznościową dekorację (szczególnie zaangażowała się Natalia Wołodźko i Michalina Fajkowska). VI Konkurs o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin

Na progu szkoły w Prusach witają uczestników dyrektorzy miejscowych szkół - gimnazjum: Urszula Miętki i podstawówki: Joanna Kłysz. Na sali gimnastycznej finaliści zajmowali miejsca przy wcześniej podpisanych stolikach.

Otwarcia dokonali gospodarze Konkursu - wyżej wymienieni dyrektorzy. Finaliści otrzymali karty odpowiedzi, zestawy 30 pytań i 60 minut na podanie odpowiedzi. Pytania obejmowały szeroki zakres wiedzy poprzez historię, geografię aż po dzień dzisiejszy Ziemi Strzelińskiej.

Podczas gdy uczniowie "łamali głowę" opiekunowie przy kawie i ciastach analizowali pytania. Po oddaniu prac finaliści posilili się smacznymi bułkami. które ufundował Janusz Ławniczek z piekarni w Kondratowicach. Po wymianie pierwszych wrażeń wszyscy udali się na wycieczkę krajoznawczą autobusem udostępnionym przez wójta Jarosława Fita. VI Konkurs o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin

Organizatorzy konkursu przygotowali dla uczestników wycieczkę. Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili niektóre zabytki gminy Kondratowice. Pod przewodnictwem nauczycielki historii Gimnazjum w Prusach Doroty Hoszowskiej wyjechano do wsi Żelowice.

Znajduje się tam pałac z XVII w. przebudowany w końcu XIX w. Jego założenie jest kwadratowe, murowane. Na elewacjach widoczne są lizeny, a na I piętrze gzyms międzykondygnacyjny, Okna pałacu posiadają frontony trójkątne i półłukowe a w wejściu głównym znajduje się portal z tympanonem łukowym. Okres świetności pałacu dawno minął i tylko można sobie obecnie wyobrazić, jak piękną była niegdyś ta budowla. Na wschód od pałacu uczestnicy wycieczki obejrzeli park założony w XIX w.

W Żelowicach zwiedzono również kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, neogotycki powstały z dawnej kaplicy z XVII w., przebudowany w XIX w. Jest on przepięknie położony - na szczycie wioski. Jego historię opowiedział wszystkim ksiądz kanonik Antoni Drwiła - proboszcz parafii Dobrzenice. VI Konkurs o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin

Jego wnętrze rozdzielone jest kolumnadą. W ołtarzu znajduje się drewniany tryptyk. Na ścianach naw bocznych jest umieszczonych kilkanaście renesansowych i barokowych płyt grobowych. Kościół jest świeżo wyremontowany z dużą dbałością o zachowanie starych elementów. Nowe wyposażenie utrzymane jest w jednolitym stylu.

W drodze powrotnej zatrzymano się w Prusach, aby zwiedzić kościół p.w. św. Wawrzyńca, który był wzmiankowany w dokumentach po raz pierwszy w 1318 r., a rozbudowany w XV i XVIII w. Kościół jest dwunawowy, ołtarz barokowa datuje się na XVIII w., a chrzcielnica na początek XVII w. Obecnie kościół został pięknie odremontowany i wspaniale się prezentuje.

Po zwiedzeniu obiektu wszyscy powrócili do szkoły w Prusach i oczekiwali na ogłoszenie wyników konkursu.

Tymczasem Komisja Konkursowa powołana przez prezesa PTTK w składzie: Józefa Walloch, Danuta Machalska, Halina Lis, Lilka Sobok i Paweł Błaszkiewicz, sprawdzała prace i przygotowywała dyplomy.

O godzinie 13-tej rozpoczęło się zakończenie, które zaszczycił swą obecnością wójt gminy Kondratowice Jarosław Fit. Przed Komisją Konkursową były ustawione nagrody ufundowane przez wójta gminy Kondratowice, starostę powiatu strzelińskiego i Firmę "Etoll" w Strzelinie, a mianowicie aparaty fotograficzne, zestawy klocków Lego, albumy "Widoki dawnego Strzelina i okolic", zestawy 100 gier, piłka do kosza, karimata, busola, puzzle, maskotka i kalendarze. VI Konkurs o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin

Dyplomy najlepszym zawodnikom wręczał i gratulował wójt Jarosław Fit, a uczestnicy wybierali nagrody.

Po zakończeniu ceremonii nagradzania wójt Jarosław Fit podziękował wszystkim uczestnikom za udział, opiekunom za przygotowanie podopiecznych i organizatorom.

Dzięki współpracy PTTK i Gimnazjum w Prusach finał konkursu był bardzo dobrze przygotowany. Na koniec wszystkim wymienionym i niewymienionym w artykule składamy podziękowania za pracę, którą włożyli w przygotowanie finału a dzieci i młodzież zapraszamy do udziału w 2001 roku w VII Konkursie Turystyczno-Krajoznawczym o Ziemi Strzelińskiej.

Strzelin PTTK PTTK Strzelin