V  KONKURS
TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZY
O  ZIEMI  STRZELIŃSKIEJ


KOCHAM  ZIEMIĘ  STRZELIŃSKĄ

V Konkurs o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin

Tymi słowami zwrócił się Starosta Powiatu Strzelińskiego Zbigniew Woroniecki do uczestników finału powiatowego V Konkursu Turystyczno-Krajoznawczego o Ziemi Strzelińskiej.

W 1999 roku już po raz piąty Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Ziemi Strzelińskiej zorganizowało konkurs o naszej "małej ojczyźnie". Uczestników obowiązywał materiał z zakresu geografi, histori, turystyki i dnia dzisiejszego Ziemi Strzelińskiej. Podstawową literaturą był przewodnik autorstwa Stanisława Straussa "Strzelin, Wzgórza Strzelińskie" przygotowany do powielenia przez PTTK i za zgodą autora skopiowany dla każdej szkoły przez Starostwo.

Etap szkolny odbył się 17 listopada w 12 szkołach z terenu czterech V Konkurs o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin gmin powiatu strzelińskiego. Szkolne Komisje Konkursowe zakwalifikowały 36 uczniów do finału powiatowego.

17 grudnia o godzinie dziwiątej rano finaliści zebrali się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Strzelinie na decydującą potyczkę. Komisja dopilnowała, aby uczniowie z jednej szkoły siedzieli daleko od siebie.

Po otrzymaniu okolicznościowych znaczków konkursowych z herbem naszego powiatu, młodzież otrzymała zestawy pytań i rozpoczęło się łamanie głowy. Oczekując na ogłoszenie wyników spożywaliśmy słodkie bułeczki i oglądaliśmy nagrody (aparaty fotograficzne, śpiwory, plecaki, książka-album, karimata, mały fizyk). Wśród uczniów z podstawówek największą popularnością cieszył się zestaw do doświadczeń z fizyki.

I wreszcie nastąpiło z niecierpliwością oczekiwane ogłoszenie wyników. V Konkurs o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin Starosta Powiatu Strzelińskiego pogratulował wszystkim uczestnikom udziału w finale powiatowym, dziękując za trud włożony w poznanie Ziemi Strzelińskiej. Osobiście Starosta wręczał dyplomy i gratulował laureatom. Finaliści wybierali sobie sami nagrody począwszy od pierwszego miejsca.

Dzieci reprezentowały wysoki poziom. Czołowi uczniowie uzyskali ponad 70% możliwych punktów, co na tak olbrzymią wiedzę jest bardzo dobrym wynikiem. Wypada jeszcze raz pogratulować laureatom i pocieszyć tych, którym w 1999 roku poszło słabiej - w 2000 roku spotkamy się na VI Konkursie Turystyczno-Krajoznawczym o Ziemi Strzelińskiej i wtedy każdy będzie miał szansę na zwycięstwo.


Strzelin PTTK PTTK Strzelin