III  KONKURS
TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZY
O  ZIEMI  STRZELIŃSKIEJ

KTO  TO  BYŁ  JAN  JÓZEF KLIM ?

III Konkurs Turystyczno-Krajoznawczy o Ziemi Strzelińskiej, który odbył się 18 listopada 1997, na etapie szkolnym zgromadził 96 uczestników z 9 szkół podstawowych reprezentujących 5 gmin regionu strzelińskiego. Do etapu rejonowego zostało zakwalifikowanych 25 osób (co najwyżej po 3 osoby z każdej szkoły).

12 grudnia o godzinie dziewiątej 24 uczestników wraz z opiekunami zebrało się w Strzelińskim Ośrodku Kultury. Po 15 minutach uczestnicy przeszli do udostępnionej przez Dyrekcję Zespołu Szkół Zawodowych im. Bohaterów Westerplatte auli szkolnej. Każdy z uczniów otrzymał samodzielny stolik (jak na maturze) i sąsiedztwo osób z innej szkoły.

Nauczyciele udali się do Domu Kultury, pozostawiając swoich podopiecznych sam na sam z wiedzą. Uczestnicy otrzymali zestaw 30 pytań z zakresu historii, geografii i turystyki Wzgórz Strzelińskich oraz 60 minut czasu na rozgryzienie ich. Panowała cicha jak makiem zasiał (takiej ciszy mogą pozazdrościć nauczyciele na klasówkach) - każdy w skupieniu starał się odpowiedzieć jak najlepiej na postawione problemy.

Po godzinie młodzież udała się do "Dziupli" w Domu Kultury, gdzie już na nich oczekiwał poczęstunek ze słodkich bułeczek i herbaty przygotowany przez gospodarzy. Uczniowie z podnieceniem w głosie relacjonowali swoim opiekunom przebieg rywalizacji, komentowali pytania a na najtrudniejsze dla siebie szukali odpowiedzi.

Tymczasem Komisja Konkursowa pod przewodnictwem prezesa Zarządu Oddziału PTTK Ziemi Strzelińskiej w składzie Krzysztof Lucima, Halina Kłysz i Anna Lis przystąpiła do oceniania zebranych prac. Najwięcej kłopotów sprawiły pytania dotyczące średniowiecznej Drogi Królewskiej przechodzącej przez Strzelin i Ziębice, garncarstwa w Kuropatniku, grodzisk Witostowice I i Witostowice II oraz właścicieli ziem leżących koło Gromnika. Wśród trudnych pytań było również pytanie zawarte w tytule.

Po sprawdzeniu prac okazało się, że to nie koniec emocji: dwie osoby a mianowicie Kalina Pałka i Iwona Kiliś zdobyły największą, ale równą ilość punktów. Komisja po powrocie do "Dziupli" ogłosiła dogrywkę. Wyżej wymienione uczennice zasiadły we dwie w oddzielnej sali i otrzymały wcześniej przygotowany na taką ewentualność zestaw 4 pytań. Po 15 minutach wszystko było wiadomo. W dogrywce zwyciężyła Iwona Kiliś dzięki lepszej znajomości zagospodarowania turystycznego Wzgórz Strzelińskich.

W międzyczasie pani Maria Sobok (członek Zarządu strzelińskiego Oddziału PTTK) uzupełniała nazwiska na wcześniej przygotowanych dyplomach (wydrukowanych dzięki uprzejmości pana Pawła Laszczyńskiego ze sklepu komputerowego #) a młodzież przeglądała swoje ocenione prace.

Na zakończenie nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników. Drużynowo w konkursie zwyciężyła szkoła nr 4 w Strzelinie (cała drużyna wśród laureatów) przed Kuropatnikiem i strzelińską "jedynką". Dyplomy zwycięzcom wręczał główny organizator Konkursu Krzysztof Lucima. Laureaci otrzymali nagrody typowo turystyczne: dwa plecaki, śpiwór, a trzy pięknie wydane kolorowe przewodniki po Karkonoszach otrzymały osoby, które zajęły następne trzy miejsca. Przed godziną trzynastą nastąpiło zamknięcie imprezy z zaproszeniem na IV Konkurs Turystyczno-Krajoznawczy o Ziemi Strzelińskiej. Zachęcamy młodzież do poznawania regionu, jego przyrody, historii i kultury między innymi aktywnie uczestnicząc w imprezach turystycznych organizowanych przez PTTK Ziemi Strzelińskiej. Zapraszamy do udziału również szkoły, które nie uczestniczyły jeszcze w konkursie.

W tym miejscu warto wymienić nauczycieli, którzy przygotowywali swoje drużyny do udziału w Konkursie (w porządku alfabetycznym) oraz szkoły które reprezentowali: Jacek Dziedziński - nr 4 w Strzelinie, Jan Iżykowski - Borek Strzeliński, Halina Kłysz - Księginice Wielkie, Ryszard Kobylański - nr 5 w Strzelinie, Halina Lis - Kuropatnik, Ewa Łoza - Wawrzyszów, Danuta Machalska - nr 3 w Strzelinie, Maria Sobok - nr 1 w Strzelinie i Grażyna Tosik - Jegłowa.

Strzelin PTTK PTTK Strzelin