ŚLADAMI  KSIĄŻĄT  BRZESKICH

XVII Konkurs Turystyczno-Krajoznawczy o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin

16 grudnia 2011, około godziny 8:30, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Strzelinie pojawili się młodzi goście, uczestnicy etapu powiatowego XVII Konkursu Turystyczno-Krajoznawczego o Ziemi Strzelińskiej. Byli to uczniowie z dwudziestu szkół naszego powiatu, wyłonieni w listopadzie w drodze eliminacji szkolnych. Organizatorem imprezy było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ziemi Strzelińskiej, gospodarzem – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Strzelinie.

Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach wiekowych: na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym i była niezwykle zacięta. XVII Konkurs Turystyczno-Krajoznawczy o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin Młode mózgi przez czterdzieści minut pracowały na najwyższych obrotach, odpowiadając na pytania dotyczące historii, geografii, turystyki i ekologii naszego regionu. Uczniowie musieli również wykazać się umiejętnością posługiwania się mapą oraz rozpoznawania na zdjęciach obiektów krajoznawczych. Wysiłek intelektualny uczestników okazał się niezwykle skuteczny, udowodnili bowiem, iż – zgodnie z opinią Organizatora imprezy - poziom ich wiedzy o Ziemi Strzelińskiej wzrasta z roku na rok.

Po zakończeniu etapu pisemnego nadszedł czas na rozruszanie zastałych mięśni i odpoczynek dla rozgrzanych głów. Młodzi goście zostali zaproszeni na wycieczkę po Strzelinie, pod przewodnictwem nauczycielki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Strzelinie, pani Anny Jankowskiej, która chętnie dzieliła się z nimi swoją wiedzą na temat historii i zabytków naszego miasta. XVII Konkurs Turystyczno-Krajoznawczy o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin Atrakcjami spaceru były takie obiekty, jak Rotunda św.Gotarda, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, piękniejący z dnia na dzień Rynek oraz Dom Książąt Brzeskich, który zwiedzono również od wewnątrz. Po spacerze młodzież uzupełniła nadszarpnięty bilans kaloryczny, rozkoszując się słodkościami ufundowanymi przez panią Krystynę Hertig z piekarni przy ul. Polnej.

Czas oczekiwania na ogłoszenie wyników urozmaiciła uczniom i ich opiekunom wystawa przygotowana przez panią Annę Dębowską. W ten sposób zainteresowani mogli zapoznać się z klasyfikacja odznak PTTK, z wymaganiami, jakie obowiązują, aby je zdobyć, a także ich wyglądem, bo każdą można było zobaczyć w naturalnej wielkości i kolorze.

XVII Konkurs Turystyczno-Krajoznawczy o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin

Pani Anna Dębowska zadbała również o odpowiedni wystrój i atmosferę. Przygotowane sale nabrały odświętnego koloru, a dominujący kolor zielony, logo PTTK i wystawa, nie pozostawiały wątpliwości, co się działo. W ten sposób XVII Konkurs o Ziemi Strzelińskiej świętowała cała szkoła.

Uwieńczeniem imprezy było wręczenie nagród. Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin, pani Dorota Pawnuk, Wicestarosta Strzeliński, pan Bogusław Polanin, Dyrektor ZSP nr 1 Strzelinie, pan Rober Kozuń oraz Prezes PTTK w Strzelinie, pan Krzysztof Lucima, z przyjemnością uhonorowali rozentuzjazmowanych laureatów konkursu cennymi pamiątkami. Wśród trofeów znalazły się teleskopy, plecaki, cyfrowe aparaty fotograficzne, przenośny dysk twardy, zestaw głośników, biurowe urządzenie wielofunkcyjne, kalkulatory naukowe, pendrivy oraz liczne albumy o tematyce turystycznej i motoryzacyjnej.

XVII Konkurs Turystyczno-Krajoznawczy o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin

W klasyfikacji drużynowej najlepszymi szkołami okazały się Gimnazja nr 1 i 2 w Strzelinie oraz Gimnazjum w Wiązowie, natomiast w kategorii szkół podstawowych: SP nr 4 w Strzelinie, SP w Borowie oraz SP w Wawrzyszowie. Mistrzowie w klasyfikacji indywidualnej, to: Martyna Matwijów, Katarzyna Konopnicka i Przemysław Szałaj z Liceum Ogólnokształcącego w Strzelinie, Łukasz Szymański i Justyna Wolicka z Gimnazjum nr 1 w Strzelinie, Joanna Kanaś z Gimnazjum nr 2 w Strzelinie oraz Rafał Szałaj z Gimnazjum w Wiązowie, a także Katarzyna Prorok ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie, Katarzyna Szymańska ze Szkoły Podstawowej w Wawrzyszowie oraz Marcelina Wołoch ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie. Gratulujemy!

Fundatorami nagród byli: Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin, Starosta Powiatu Strzelińskiego, Prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego w Strzelinie oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Strzelinie. XVII Konkurs Turystyczno-Krajoznawczy o Ziemi Strzelińskiej - PTTK Strzelin

W 2012 roku zapraszamy do wzięcia udziału w XVIII Konkursie Turystyczno-Krajoznawczym o Ziemi Strzelińskiej, który będzie powiązany z obchodami 720-lecia Strzelina.

PPM

Strzelin PTTK PTTK Strzelin